fbpx

Na jedną ofertę pracy firma dostaje zazwyczaj setki zgłoszeń, jak pracodawca/rekruter wybiera CV z ogromnej liczby nadesłanych

Formularz aplikacyjny – kandydat wypełnia formularz przygotowany przez rekrutera, w formularzu rekruter zamieszcza pytania, na które odpowiedzi są kluczowe przy wyborze kandydata. Do przeglądania formularzy są używane elektroniczne systemy, które wyszukują najlepszych kandydatów według słów kluczowych wybranych kryteriów.

System do automatycznego analizowania dokumentów – rozpoznawane są odpowiednie frazy i wybierane  tylko te CV, które spełniają parametry (np. parametry wieku, stanowiska, wykształcenia, znajomości języka) na których głównie zależy pracodawcy.

Analizowanie dokumentów przez rekrutera – dokonuje on pierwszej selekcji wybierając tylko kandydatów spełniających główne kryteria pracodawcy.

Co może zdyskwalifikować Twoje CV

  • Brak klauzuli dotyczącej przetwarzana danych- jej brak jest równoznaczny z brakiem zgody na przetwarzanie danych czyli dalszych kontaktów z kandydatem
  • Estetyka – niedbale ułożone teksty, zlewanie się wszystkich informacji, ogólniki niedostosowane do stanowiska (na pewno większą szansę ma CV, ładnie podane, schludne z konkretnymi informacjami dostosowanymi do stanowiska i potrzeb firmy)
  • Zdjęcie wycięte z kawałkiem tła lub z dziwnymi zmianami w Photoshopie
  • Błędy ortograficzne w dokumencie – w dobie autokorekty mogą świadczyć o lenistwie i bylejakości
  • Zapisanie dokumentu w pliku otwartym – CV jest efektem końcowym, dokumentem zamkniętym i powinno być zapisane w PDF
  • Pusty mail z załączonym CV – mail w którym przesyłamy CV musi zawierać informację, co wysyłamy, w odpowiedzi na jakie ogłoszenie, stanowisko, kto wysyła, zwroty grzecznościowe.

Po etapie odrzucenia części CV ze względu na błędy i brak konkretnych kryteriów, rekruter wybierze te, które są konkretne i zawierają tylko te informacje, które są wymagane, tu liczy się jakość nie ilość. Często po wybraniu kandydatów sprawdza się ich w konta na Linkedln, Goldenlin i media społecznościowe.

 

google-site-verification: googlea7a6275828d10d1e.html