fbpx

To, jak odpowiesz na pytanie „Opowiedz mi o sobie”, może nadać ton pozostałej części wywiadu. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy ćwiczysz swoją odpowiedź, chcesz opowiedzieć wspaniałą historię o sobie, którą możesz się podzielić w nie więcej niż dwie minuty. W odpowiedzi wykonaj następujące czynności:

1. Wspomnij o przeszłych doświadczeniach i udokumentowanych sukcesach w odniesieniu do stanowiska.

Zacznij od ponownego przeczytania opisu stanowiska. Zwróć uwagę na wymagane umiejętności, które posiadasz i zidentyfikuj ostatnie historie, które je demonstrują (przejrzyj metodę STAR, aby przećwiczyć opowiadanie inspirujących historii podczas wywiadów). Najlepiej byłoby, gdybyś czerpał przede wszystkim z niedawnego doświadczenia zawodowego; Jednak praca wolontariuszy może również wspierać twoją narrację, jednocześnie demonstrując zaangażowanie na rzecz społeczności.

2. Zastanów się, jak Twoja obecna praca ma się do pracy, o którą się ubiegasz.

Czy jest to krok w Twojej karierze? Jeśli tak, wyjaśnij, w jaki sposób bierzesz na siebie więcej obowiązków na obecnym stanowisku. Jeśli dokonujesz zmiany stanowiska z różnymi umiejętnościami, opisz, jak Twoje obecne umiejętności przekładają się na nową pozycję.

Więcej z przykładami dowiesz się z naszego Kursu Pytania na Rozmowę Kwalifikacyjną

3. Skoncentruj się na mocnych stronach i umiejętnościach, które możesz poprzeć przykładami.

Rozpoczynając tworzenie scenariusza każdego przykładu, skup się na szczegółach i wynikach, które możesz określić ilościowo, jeśli to możliwe. Na przykład stwierdzenie, że „poprawiłaś obsługę klienta” ma mniejszy wpływ niż „wzrost wskaźnika odpowiedzi obsługi klienta co kwartał o 10–15%”. Jeśli nie masz dokładnych informacji, oszacuj realistyczną wartość.

4. Podkreśl swoją osobowość, aby przełamać pierwsze lody.

Ponieważ w rozmowie kwalifikacyjnej „Opowiedz mi o sobie” chodzi o to, by Cię poznać, dobrze jest podzielić się z osobą prowadzącą rozmowę swoją osobowością – ale nie szczegółami osobistymi. Możesz pokrótce wspomnieć o hobby, które demonstruje rozwój intelektualny i / lub zaangażowanie społeczności (np. Czytanie, muzyka, liga sportowa, wolontariat) lub te, które pokazują osobiste hobby i osiągnięcia (np. Nauka nowej umiejętności, trening do półmaratonu) . Omawianie osobistych zainteresowań to dobry sposób na podsumowanie swojej odpowiedzi przy zachowaniu profesjonalnej prezentacji.

5. Uporządkuj swoją odpowiedź.

Aby Twoja odpowiedź była jasna i zwięzła, pamiętaj, aby uporządkować ją zgodnie z formatem lub formułą. Istnieją dwie popularne formuły, które możesz wziąć pod uwagę:

Teraźniejszość, przeszłość, przyszłość

Przeszłość teraźniejszość przyszłość

Obie te formuły wpływają na twoją odpowiedź, ale możesz wybrać jedną z nich w oparciu o pozycje z twojego doświadczenia, które są najbardziej odpowiednie dla stanowiska, o które się ubiegasz. Na przykład, jeśli Twoja ostatnia praca podkreśla wiele umiejętności i kwalifikacji wymaganych na stanowisku, na które aplikujesz, możesz chcieć być liderem i rozwijać się awansując. Jeśli jednak dokonujesz zmiany kariery wybierz twoje przeszłe doświadczenia, które są bardziej związane z nowym stanowiskiem niż twoje obecne zajęcie, możesz tak zarządzić swoją przeszłością.

Więcej z przykładami dowiesz się z naszego Kursu Rozmowa Kwalifikacyjna

Co warto a czego nie warto zawierać w odpowiedzi „Opowiedz mi coś o sobie” Podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podsumowując, oto lista wybranych sposobów odpowiedzi na to często zadawane pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także elementy, których należy unikać.

Warto przygotować w odpowiedzi:

  1. Połącz osobiste mocne strony z przykładami dla wsparcia.
  2. Przygotuj odpowiedź do dwóch minut lub mniej.
  3. Skoncentruj się na szczegółach i wynikach, które możesz określić ilościowo.
  4. Unikaj streszczania swojego CV słowo w słowo.
  5. Zastanów się nad tym, co odróżnia Cię od innych kandydatów.
  6. Wspomnij przeszłe doświadczenia i sukcesy.
  7. Dopasuj swoje obecne obowiązki zawodowe do miejsca, o które się ubiegasz.
  8. Unikaj podawania danych osobowych związanych ze stanem cywilnym, dziećmi, poglądami politycznymi lub religijnymi.
  9. Podkreśl swoją osobowość.
  10. Nie wdawaj się w głębsze rozmowy na temat poprzedniej firmy.
  11. Połącz swoje umiejętności z opisem stanowiska.
  12. Krótko opisz hobby, rozwój intelektualny i zaangażowanie społeczne.
  13. Zapisz przykładową odpowiedź i przećwicz.

O tym nie wspominaj, nie wypowiadaj się, unikaj:

  1. Pomiń zbędne osobiste informacje, takie jak stan cywilny, dzieci, przynależności polityczne lub religijne itp. Mogą to być delikatne tematy, które mogą działać przeciwko Tobie jako kandydatowi, nie wspominając o takich szczegółach, które nie powinny być dla pracodawcy czynnikami decydującymi o Twojej zdolności do wykonywania pracy.
  2. Podajesz wiele, niejasnych mocnych stron bez przykładów. Zamiast tego możesz wybrać o sobie dwie lub trzy cechy. Wesprzyj każdą krótkimi, dopracowanymi przykładami, które mogą być poparte twoim doświadczeniem zawodowym.
  3. Zapamiętaj swoją odpowiedź. Chociaż dobrze jest ćwiczyć i zapamiętywać kluczowe punkty, nie chcesz zapamiętywać odpowiedzi słowo w słowo, ponieważ może ona wydawać się wyrecytowania i nienaturalna.
  4. Opisujesz swoje CV słowo w słowo. Zamiast tego omów najważniejsze punkty, które są istotne dla stanowiska.
  5. Za szybko poruszasz temat tego, czego szukasz na stanowisku lub jakie korzyści może przynieść firma – zachowaj takie tematy na ostatnie etapy procesu rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy zostaną „sprzedane” Tobie jako kandydatowi i będziesz mieć większą przewagę.

Zobacz też poprzedni wpis o Jak odpowiedzieć na pytanie rekrutacyjne „Opowiedz mi o sobie” (wskazówki i przykładowe odpowiedzi)

google-site-verification: googlea7a6275828d10d1e.html