Otwarte pytania, takie jak „Opowiedz mi coś o sobie”, są często zadawane na początku rozmowy kwalifikacyjnej lub wideo przy rekrutacji zdalnej, aby rozpocząć rozmowę. Inne przykłady to „Przejdź przez swoje CV”, „Powiedz mi coś o sobie, czego nie ma w Twoim CV” i „Jak byś opisał siebie?”
Te pytania prawdopodobnie pojawią się na każdym etapie procesu rozmowy kwalifikacyjnej – od pierwszego spotkania po ostatnią rundę. Takie pytania są naturalne: są one niejednoznaczne i może być trudno określić, czego naprawdę chce się dowiedzieć osoba przeprowadzająca rozmowę. Ale jest szansa dla ciebie w tej dwuznaczności – twój rekruter pozwala ci wybrać, jak odpowiedzieć.
W tym wpisie znajdziesz wskazówki, czego unikać w swojej odpowiedzi, jak ustrukturyzować swoją odpowiedź i jak zacząć. Dodatkowo na końcu naszego artykułu znajdziesz przykładową odpowiedź „Opowiedz mi o sobie”. Więcej z przykładami dowiesz się z naszego Kursu Rozmowa Kwalifikacyjna
Dlaczego pracodawcy pytają „Opowiedz mi o sobie?”
„Opowiedz mi o sobie” lub podobne pytania są częste na początku wywiadów, ponieważ ułatwiają tobie i osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną. Pozwala ankieterowi usłyszeć krótką, podsumowaną wersję Twojego doświadczenia i umiejętności, a także daje wgląd w to, jakie doświadczenie i kwalifikacje Twoim zdaniem są najbardziej odpowiednie na stanowisku, na które rozmawiasz.
Większość z kandydatów i rekruterów wie, że chociaż jest to częste pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nadal ma tendencję do denerwowania lub blokowania kandydatów. Odpowiadając dobrze na to pytanie, nadajesz ton rozmowie jako osoba pewna siebie, odnajdująca się pod presją i zwracająca uwagę na kwalifikacje stanowiska.
Niektórzy ankieterzy mogą potraktować to pytanie jako przełamanie lodów, wykorzystując Twoją odpowiedź do wywołania swobodnej rozmowy, aby lepiej Cię poznać, podczas gdy inni mogą przejść bezpośrednio do innych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej po udzieleniu odpowiedzi.
Planowanie odpowiedzi
Więcej z przykładami dowiesz się z naszego Kursu Pytania na Rozmowę Kwalifikacyjną
Nawet w przypadku typowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej może być trudno rozpocząć tworzenie odpowiedzi. Aby być na bieżąco, oto kilka pytań, które możesz zadać podczas burzy mózgów, jak odpowiedzieć i ustrukturyzować swoją odpowiedź:
Jakie cechy sprawiają, że świetnie pasujesz na to stanowisko?
Pomyśl o tym, co wyróżnia Cię jako kandydata do pracy na to stanowisko. Być może to Twoje wieloletnie doświadczenie lub bardzo pożądana specjalizacja, szkolenie lub umiejętności techniczne. Dokładnie przejrzyj opis stanowiska i zwróć uwagę, w jaki sposób przekraczasz wymagania.
Dlaczego interesuje Cię to stanowisko?
Zastanów się, dlaczego to stanowisko Ci odpowiada, jak pasuje do twoich większych celów zawodowych i dlaczego uważasz, że jest to najlepszy następny krok.
Dlaczego interesujesz się firmą lub branżą?
Po spędzeniu czasu na badaniu firmy i branży powinieneś lepiej poznać misję, cele i trendy wpływające na branżę. Czy są one zgodne z celami zawodowymi, które sobie wyznaczyłeś? Co lubisz i szanujesz w całej firmie? Co cię ekscytuje w przyszłości branży? Kiedy zaczynasz budować swoją historię, połącz podobieństwa między swoimi celami zawodowymi, przyszłą wizją firmy i trendami branżowymi, które uważasz za szczególnie ważne.
Jakie pozytywne cechy lub cechy posiadasz, które przydadzą ci się w tej roli?
Na przykład, czy znajomi lub koledzy opisali Cię jako szczególnie zorganizowaną? Ciekawy? Przedsiębiorczy? Współpracujący? Pomyśl o tym, jak długo myślałeś o sobie lub jak inni cię widzieli. Następnie pomyśl o ostatnich przykładach ze swojego życia, kiedy ucieleśniałeś tę cechę.
Czy jest coś wyjątkowego w Twoim doświadczeniu, co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów?
Jak już wspomnieliśmy, jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego ankieterzy wielokrotnie słyszeli te odpowiedzi. Spróbuj wymyślić coś, co zainteresuje ankietera. Na przykład powiedzenie czegoś w stylu: „Buduję komputery od 8 roku życia”, gdy staram się o stanowisko programisty, może ożywiać uszy ankietera.
Więcej w kolejnym wpisie