
Pytaniem spędzającym sen z powiek niejednej osobie starającej się o pracę jest to: „jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?” Pierwszą kwestią jest, oczywiście, zapoznanie się z informacjami na temat działalności firmy do której aplikujemy. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć zakresu wiedzy na temat działalności firmy. Pracodawcy może bowiem zależeć na tym by przyszły pracownik miał pełną świadomość tego, do jakiej firmy kandyduje i dlaczego chce się w niej zatrudnić. Bardzo częstym pytaniem jest to dlaczego pracownik aplikuje właśnie na to stanowisko, w tej konkretnej firmie. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej często mają charakter otwarty, to znaczy, że są to pytania, na które odpowiedź może być dowolna i uzależniona od poglądów, kompetencji czy charakteru kandydata. Odpowiednio sformułowane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pozwalają rekruterom na bliższe poznanie potencjalnego pracownika. Im bardziej niestandardowe, tym lepiej. To zwiększy szansę na poznanie faktycznych kompetencji przyszłego pracownika i zminimalizuje ryzyko, że ten tylko wyrecytuje przygotowane wcześniej, wyuczone przemowy.
Jakich jeszcze pytań na rozmowie kwalifikacyjnej możemy się spodziewać?
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej często mają także charakter problemowy. Odpowiadając na nie, kandydat ma możliwość udowodnienia, że nadaje się na stanowisko, na które aplikuje. Jakie to mogą być pytania? Na przykład dotyczące rozwiązania hipotetycznej sytuacji. Sprawdzają one naszą wiedzę praktyczną. Do klasyki pytań zaliczają się te dotyczące naszych mocnych i słabych stron, opowiedzenia czegoś o sobie czy też skonkretyzowania oczekiwań dotyczących przyszłej pracy. To pytania z pozoru proste, jednakże wymagają głębszego przemyślenia. Warto się nad nimi zastanowić zanim pojawi się rekruter.

Staranie się o pracę to nie tylko przygotowanie odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Często zdarza się, że taka rozmowa odbywa się, przynajmniej na wstępnym etapie, przez telefon. Jeżeli więc mamy świadomość tego, że czeka nas rozmowa o pracę przez telefon wybierzmy porę, która będzie dla nas najodpowiedniejsza. Jeśli rekruter zaproponuje nam godzinę, która wypada w czasie naszej pracy nie bójmy się odmówić. Ustalmy inny termin. Pamiętajmy także o tym, że chociaż nie widzimy się z rekruterem osobiście, powinniśmy przygotować się do pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, tak jakbyśmy szli na tradycyjne spotkanie. Przeczytajmy więc informacje na temat firmy, gdyż takie pytanie może pojawić się wśród pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Sprawdźmy także jakie są najczęściej zadawane pytania na rekrutacji i przygotujmy sobie odpowiedzi. Zapiszmy także pytania, które chcemy zadać rekruterowi. Nie zachowujmy się także podczas rozmowy zbyt swobodnie. Fakt, że jest to rozmowa telefoniczna nie oznacza, że możemy w trakcie jeść, żuć gumę czy palić papierosy. Zadbajmy o pokazanie swojego profesjonalizmu poprzez zachowanie, a także używany język.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i przygotowanie się do nich jest bardzo ważne, jednakże równie istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego stroju, gdy idziemy na rozmowę w sprawie pracy. Z jednej strony, Twoje kompetencje i umiejętności mają największe znaczenie, jednakże przygotowanie się do pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiednie dobranie stroju też jest bardzo istotną kwestią. Powiedzenie, jak Cię widzą, tak Cię piszą mają w tym kontekście sens. Nie warto tracić szans na pracę z powodu nieodpowiednio dobranego stroju. Z tego powodu, lepiej być ubranym zbyt elegancko niż na luzie. Przygotuj sobie więc, zawczasu, odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, a także właściwy strój. Może to być: kostium, garsonka, koszula, buty, a także, koniecznie rajstopy.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej na co musimy zwrócić uwagę?

Jakie są najważniejsze elementy, na które musimy zwrócić uwagę, poza przygotowaniem się do pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Najważniejsza zasada brzmi: bądź punktualny! Każdy z nas, z pewnością, doskonale zdaje sobie sprawę z istotności tej cechy, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Musimy przygotować się do pytania na rozmowie kwalifikacyjnej oraz do samego spotkania. Zastanówmy się więc nad tym, ile czasu potrzebujemy na dotarcie na miejsce. Dodajmy sobie 30 minut zapasu, na wszelki wypadek. W życiu zawodowym nie funkcjonuje pojęcie „akademickiego kwadransa”. Powinniśmy przedstawić się jako osoba rzetelna, na której możemy polegać. Rekruter będzie oceniać nas nie tylko pod kątem posiadanego doświadczenia, równie ważne jest to, abyś pokazał, że jesteś w stanie odpowiednio zarządzać swoim czasem i dotrzymywać terminów.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadawane przez rekrutera to jedno. Inną sprawą są pytania, które powinniśmy zadać samemu sobie jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Jak one brzmią?
Czy pamiętam wszystkie informacje, które zamieściłem w swoim życiorysie?
Musimy znać swoje CV! Jest to jeden z najczęściej napotykanych błędów. W stresujących sytuacjach możemy zacząć mylić informacje, co z kolei zrodzi w głowie rekrutera myśl, że zamieściliśmy w CV nieprawdziwe informacje.
Czy posiadamy wystarczająco dużo informacji na temat firmy, w której chcę pracować?
Przed rozmową zapoznajmy się ze stroną internetową firmy. Zapoznajmy się z jej filozofią, zakresem usług oraz rodzajem oferowanych produktów. Przeczytajmy także informacje związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej na temat firmy są jednymi z najczęściej zadawanych.
Czy odpowiem na standardowe pytania rekrutacyjne?
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej często układają się w pewien schemat. Z tego też powodu warto zaznajomić się z najczęściej zadawanymi przez rekruterów pytaniami. Unikniemy krępującej ciszy i udowodnimy swoje zaangażowanie. Do tego typu pytań należą: cele zawodowe, mocne i słabe strony, kompetencje oraz obowiązki wykonywane na poprzednich stanowiskach, a także znajomość firmy do której obecnie aplikujemy.