fbpx

Pytania na rozmowie o pracę

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Ta kwestia męczy niejedną osobę, która ma przed sobą takie spotkanie. Na początek, zapoznajmy się z informacjami o firmie, czyli wejdźmy na stronę firmową, Facebooka, a także LinkedIn.

pytania na rozmowie o pracę

Pytania na rozmowie o pracę mogą dotyczyć zakresu wiedzy na temat działalności firmy. Pracodawcy może bowiem zależeć na tym by przyszły pracownik miał pełną świadomość tego, do jakiej firmy kandyduje i czy podziela jej wartości. Bardzo częstym pytaniem jest to dlaczego pracownik aplikuje właśnie na to stanowisko, w tej konkretnej firmie. Pytania na rozmowie o pracę najczęściej mającharakter otwarty i dają kandydatowi dowolność odpowiedzi.  Są to pytania, na które odpowiedź może być dowolna i uzależniona od poglądów, kompetencji czy charakteru kandydata. Odpowiednio sformułowane pytania na rozmowie o pracę dają rekruterom możliwość bliższego poznania kandydata.Często są niestandardowe dzięki czemu zwiększają możliwość poznania kompetencji potencjalnego pracownika.

Często pojawiają się także pytania problemowe. Jak rozwiązałbyś hipotetyczną sytuację? Czemu służą? Poznaniu kompetencji, praktycznej wiedzy, a także kreatywności kandydata. Klasyką są także pytania dotyczące naszych słabych i mocnych stron, opowiedzenia o sobie, a także określenia naszych oczekiwań. Takie pytania na rozmowie o pracę wymagają dokładnego przemyślenia.

pytania na rozmowie o pracę

Do pytania na rozmowie o pracę warto przygotować się niezależnie od tego czy rozmowa będzie przeprowadzana w cztery oczy, czy też przez telefon. Mimo, iż do pewnego stopnia da się przewidzieć pytania, które z pewnością padną na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, badania rynku pokazują, że nadal większość ludzi słabo odpowiada na pytania związane z działalnością firmy czy swoimi słabymi i mocnymi. Takie pytania na rozmowie o prace mogą decydować o Twoim zatrudnieniu, gdyż pracodawca sprawdza w ten sposób Twoje zainteresowanie działalności firmy, a także Twoje poczucie własnej wartości. Bardzo istotne pytania na rozmowie o prace to także te dotyczące kwestii finansowych. Pytania o to ile chciałbyś zarabiać z pewnością nie zabraknie. Jest to dość podchwytliwe, gdyż naprawę niewielki procent ludzi potrafi swobodnie rozmawiać o swoich oczekiwaniach finansowych. Często zdarza się, że pytania o zarobki wiążą się z niezręczną atmosferą oraz zawstydzeniem. Warto więc rozeznać się w realiach rynkowych i wybrać w ten sposób kwotę, która spełni nasze oczekiwania, ale nie będzie ani zawyżona, ani zaniżona.

pytania na rozmowie o pracę

Znajomość pytania na rozmowie o pracę obniża poziom naszego stresu. Warto wiedzieć jakich pytań możemy się spodziewać, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy o pracę. Pytania na rozmowie o pracę dotyczą najróżniejszych obszarów, a jednym z nich jest Twoje doświadczenie oraz przebieg Twoje zatrudnienia. Odpowiadając na ofertę powołuj się na doświadczenie, które świadczy o Twoich kwalifikacjach niezbędnych na danym stanowisku. Bądź szczery, konkretny i unikaj fałszywej skromności. Pamiętaj, że pracodawcy patrzą życzliwie na kandydatów, którzy są zmotywowani i potrafią opowiadać z pasją i zaangażowaniem na pytania na rozmowie o pracę. Musisz mieć świadomość motywów, które wpływają na podejmowane przez Ciebie decyzje zawodowe. Nie poruszaj drażliwych tematów, nie narzekaj na poprzednich pracodawców. Rekruter z pewnością zechce się dowiedzieć więcej o Twojej motywacji do zmiany pracy, a także o Twoich zaletach.

pytania na rozmowie o pracę

Przygotowanie do pytania na rozmowie o pracę to jedna kwestia, jest jeszcze szereg innych zasad, do których powinniśmy się stosować, aby wywrzeć na rekruterze jak najlepsze wrażenie. Pierwsza z nich, i najważniejsza brzmi: bądź punktualny. Ta cecha jest wyjątkowo istotna zarówno w naszym życiu prywatnym, jak i zawodowym. Gdy już przygotowaliśmy się do pytania na rozmowie o pracę zaplanujmy sobie dojazd na miejsce spotkania. Zastanówmy się ile czasu potrzebujemy, by dotrzeć na miejsce i dodajmy do tego 30 minut zapasu. W życiu zawodowym nie funkcjonuje bowiem pojęcie akademickiego kwadransa. Możemy być przygotowani do pytania na rozmowie o pracę, jeżeli jednak spóźnimy się na spotkanie pokażemy się jako osoba nierzetelna, na której nie można polegać. Pamiętaj o tym, że rekruter ocenia Cię nie tylko na podstawie posiadanego doświadczenia, ale także pod kątem tego jak zarządzasz swoim czasem i czy dotrzymujesz terminów.

Co zraża do nas rekruterów?

Odpowiednie odpowiedzi na pytania na rozmowie o pracę to pierwszy etap, który zapewni nam szansę dostania wymarzonego stanowiska. Jednakże, niekiedy zdarza się taka sytuacja: wszystko poszło pozornie dobrze, ale dostajemy odpowiedź negatywną. Źle odpowiedzieliśmy na pytania na rozmowie o pracę? A może znaleźli lepszego kandydata? Tak się zdarza. Może być też tak, że zrobiliśmy coś co zraziło do nas rekrutera. Na jakie elementy oprócz odpowiedzi na pytania na rozmowie o pracę zwracają rekruterzy? Jest ich kilka i warto o nich wiedzieć, gdyż ankiety pokazują, że osoby przeprowadzające rozmowy decydują czy osoba nadaje się na dane stanowisko już w czasie pierwszych 15 minut rozmowy. Jakie zachowania najczęściej zrażają do nas rekruterów?

  • Kandydat wygląda na niezainteresowanego rozmową
  • Nieodpowiednio się ubrał
  • Jest arogancki
  • Wypowiada się negatywnie o poprzednich pracodawcach
  • Odbiera telefony bądź pisze sms-y
  • Nie posiada informacji o firmie bądź stanowisku, na które aplikuje
  • Nie podaje konkretnych przykładów
  • Nie zadaje pytań
  • Nawiązuje, zbyt mocno, do życia prywatnego
  • Zadaje rekruterowi osobiste pytania
google-site-verification: googlea7a6275828d10d1e.html