
Istnieją takie pytania rekrutacyjne, które sprawiają problemy każdemu z nas. Jednym z najbardziej newralgicznych pytań jest to dotyczące naszych mocnych i słabych stron. Jak odpowiedzieć na nie we właściwy sposób?
Pytania rekrutacyjne o mocne strony pracownika są bardziej niż pewne. Dlatego warto przygotować się do nich jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Warto przed rozmową kwalifikacyjną przygotować listę swoich mocnych stron odpowiadającą ogłoszeniu o pracę. Wypisz swoje mocne strony i podziel je na kategorie, takie jak, wiedza, doświadczenie zawodowe oraz charakter. Następnie przeczytaj ponownie ogłoszenie o prace. Wczytaj się w sekcje wymagania i spośród swoich mocnych stron wybierz pięć najbardziej pasujących do danej oferty pracy.
Pytania rekrutacyjne dotyczące słabych stron kandydata są jednymi z najcięższych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. źle na nie odpowiesz, możesz nawet stracić szansę na pracę! Wydaje Ci się, że to przesada? Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą i szukasz księgowej. Gdy zadajesz pytania kandydatka odpowiada, że jej słabą stroną jest dokładność. Nie zatrudnisz jej, prawda? Pytając o Twoje słabe strony pracodawca chce się dowiedzieć czy będą one miały wpływ na Twoją pracę. Czy starasz się nad nimi pracować. A także czy Twoja wada nie sprawi, że będziesz czuł się niekomfortowo w nowym miejscu pracy. Pytania o wady są bardzo niekomfortowe, pracodawca może w ten sposób sprawdzić też jak reagujesz w niekomfortowych sytuacjach.

Z pewnością możemy spodziewać się także pytania rekrutacyjne z zakresu wiedzy o działalności firmy do której aplikujemy. Pytanie typu: „Co wiesz o naszej firmie?” daje nam duże pole do popisu, jeżeli oczywiście przeprowadziliśmy przed rozmową mały resarch. W teorii, wiedzę na temat firmy posiada każdy kandydat, jednakże jedynie garstka potrafi odpowiednio przygotować odpowiedź na tak skonstruowane pytanie. Na takie pytania rekrutacyjne nie możemy odpowiedzieć stwierdzeniem, że nie znaleźliśmy czasu na resarch. Taka odpowiedź z automatu nas skreśli. Nie wiedząc czym zajmuje się firma do której aplikujesz znacząco obniżasz swoje szanse na zatrudnienie. Dlaczego? Ponieważ nie umiejąc odpowiedzieć na takie pytania rekrutacyjne pokazujesz pracodawcy, że Ci nie zależy. Pytania rekrutacyjne niekiedy mają także charakter problemowy. Odpowiadając na tego typu pytania, kandydat ma możliwość wykazania się wiedzą i udowodnienia, że nadaje się na dane stanowisko. Mogą to być pytania dotyczące rozwiązania hipotetycznej sytuacji. Sprawdzą one naszą wiedzę praktyczną.
Jakie są najczęściej spotykane pytania rekrutacyjne?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może paść wiele pytania rekrutacyjne. Każdy z rekruterów jest inny. Możemy spotkać się z wieloma pytania rekrutacyjne. Lista najczęściej zadawanych podstawowych pytań rekrutacyjnych?
- Powiedz mi coś o sobie
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony
- Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku?
- Co chciałbyś robić za 5 lat?
- Dlaczego odpowiedziałeś na naszą ofertę?
- Z jakiego powodu powinniśmy Cię zatrudnić?
- Co lubiłeś w swojej poprzedniej pracy?
- Czy masz jakieś pytania?
- Co wiesz o naszej firmie?
- Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?
- Jaki był zakres Twoich obowiązków w poprzedniej pracy?

Na rozmowie o pracę pojawią się różne pytania rekrutacyjne. Jednym z najczęściej zadawanych, a jednocześnie nastręczających kandydatom największych problemów, jest pytanie o oczekiwania finansowe. Tego typu pytania rekrutacyjne pojawią się niezależnie od tego czy przy okazji wysyłania CV zaznaczyłeś odpowiedź w ankiecie rekrutacyjnej. Nie zmieniaj swojego zdania, ale zaznacz, że jesteś otwarty na negocjacje. Dokładnie przemyśl widełki finansowe i zawczasu przemyśl swoją odpowiedź. Pytania rekrutacyjne ze strony rekrutera to jedno, ale równie ważną kwestią jest to, abyś Ty także zadawał pytania. Tylko niech to nie będą pytania w typie „czym właściwie zajmuje się firma?”. Pokażesz się jako osoba nieprzygotowana. Jeżeli jakaś kwestia, poruszona na spotkaniu, szczególnie Cię zainteresowała, możesz poprosić o rozwinięcie. Zapytajmy o atmosferę pomiędzy pracownikami, dresscode czy też kwestie techniczne. Brak pytań może wydać się rekruterowi niepokojący.
Czy warto zadawać rekruterowi pytania? Oczywiście!
Pytania rekrutacyjne zadaje nam osoba sprawdzająca nasze umiejętności oraz to czy nadajemy się na stanowisko, na które aplikujemy. Jednakże po odpowiedzeniu na wszelkie pytania rekrutacyjne pojawia się chwila kiedy to my możemy zadać nurtujące nas pytania. Nigdy z tego nie rezygnujmy, gdyż w ten sposób pokazujemy swoje zainteresowanie daną pracą oraz zaangażowanie. Jakie pytania rekrutacyjne możemy zadać ze swojej strony?
- Czy stanowisko na której aplikuje jest nowe? Czy ktoś zajmował je wcześniej? Dlaczego rezygnuje?
- Jaki jest typowy dzień pracy na stanowisku, na które aplikuję?
- Jak wygląda, w Państwa firmie, proces ewaluacji zawodowej?
- Jakie są możliwości rozwoju zawodowego?
- Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę?
- Czy będę miał szansę poznać zespół, w którym miałbym pracować?
- Jakie kompetencje miękkie Państwo cenią?
- Jak wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego?
- Czy mogę dostarczyć Panu/Pani jakieś dodatkowe, potrzebne informacje?