fbpx

Rozmowa kwalifikacyjna

rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem pracodawcy z kandydatem na pracownika. Z punktu widzenia potencjalnych pracowników istotna może jej długość, sposób przeprowadzenia, a także tryb. W Polsce przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych jest praktyką spotykaną bardzo często. Podobne spotkania umożliwiają pracodawcy lepsze poznanie przyszłego pracownika, a także zapoznanie go z działalnością firmy i swoimi oczekiwaniami. To szczególnie istotna kwestia, gdyż przyjęcie każdego nowego pracownika wiąże się z kosztami po stronie pracodawcy. Firma chce dobrać więc kandydata, który nie zrezygnuje po kilku tygodniach.

Jak wygląda efektywna rozmowa kwalifikacyjna?

rozmowa kwalifikacyjna

Nie ma jednego, utartego schematu rozmowy kwalifikacyjnej. Sposobów jest tyle ile branż na rynku. Każdy proces rekrutacyjny przebiega inaczej, firmy często decydują się na rekrutacje wieloetapowe, które mogą trwać kilka dni bądź zamknąć się na kilku rozmowach. Czy istnieje recepta na idealna rozmowa kwalifikacyjna? Nie. Jednakże można wyróżnić kilka zasad, których przestrzeganie będzie miało znaczny wpływ na przebieg naszego spotkania. Wyjątkowo istotną kwestią jest dobra organizacja całego przedsięwzięcia i przygotowanie się. Dotyczy to obu stron. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, z najlepszej strony, powinien zaprezentować się zarówno kandydat, jak i firma, która poszukuje pracownika. Warto o tym pamiętać, gdyż współczesny rynek jest na tyle różnorodny, że pracownik ma spory wybór firm do których może aplikować. Firmy konkurują ze sobą w tworzeniu elastycznych, korzystnych warunków pracy po to, by w swojej firmie zatrudniać osoby kreatywne o jak najlepszych kwalifikacjach, które będą miały pozytywny wpływ na wizerunek swojego pracodawcy. Dbałość o pozytywną atmosferę, kulturę osobistą, a także wzajemny szacunek jest bardzo ważna. Takie spotkanie wcale nie musi być stresujące jeżeli tylko osoba rekrutująca cechować się będzie otwartością i dobrym nastawieniem obu stron.

Jak przygotować się do rozmowa kwalifikacyjna?

Idąc na rozmowa kwalifikacyjna zależy nam na tym, aby wypaść jak najlepiej. Często w związku z tym zastanawiamy się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby nic nas nie zaskoczyło. Jakie są najważniejsze elementy, o których, obowiązkowo, musimy pamiętać?

Zapoznanie się z profilem firmy

Idąc na rozmowa kwalifikacyjna musimy wiedzieć do jakiej firmy aplikujemy. Tak więc, sprawdźmy, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, jaka jest jego wizja, misja, przyświecające mu idee. Przejrzyjmy stronę internetową oraz aktualności. Pod żadnym pozorem nie pytajmy rekrutera, jaka jest działalność miejsca, do którego aplikujemy, takie pytanie skreśli nas na starcie.

Najczęściej zadawane pytania

Warto także przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane, na rozmowa kwalifikacyjna, pytania. Nie sposób przewidzieć o co dokładnie zapyta nas rekruter jednakże pewne kwestie pojawiają się niemal w każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Zazwyczaj są to pytania o mocne i słabe strony, czy też kwestia dotycząca powodów dla których chcemy pracować w danej firmie. Oczywiście zdarza się, że osoby nieprzygotowane dostają pracę, jednakże odpowiednio wczesne przygotowanie się oszczędzi nam stresu i zakłopotania w przypadku niewiedzy.

Nie zapominajmy o odpowiednio dobranym stroju

rozmowa kwalifikacyjne

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej nie możemy zapomnieć o tak ważnym elemencie jakim jest strój. Pierwsze wrażenie odgrywa bardzo dużą rolę w procesie rekrutacji. Najlepiej jeżeli Panowie zdecydują się na garnitur, a panie na garsonkę, jednakże równie dobry może okazać się strój w stylu semi elegant bądź business casual. Panowie mogą pozwolić sobie na elegancie spodnie i koszulę, panie natomiast zamiast marynarki mogą założyć sweterek. Podczas rozmowa kwalifikacyjna musimy wyglądać elegancko, ale bez przesady. Rezygnujemy z nadmiaru biżuterii, dbamy o wygląd włosów, ubrania oraz makijaży. Wydawać nam się może, że wygląd nie jest najważniejszy, jednak tak naprawdę pierwsze wrażenie jest istotne i trudno je zmienić. Dlatego też warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej także w takim względzie.

Jak ubrać się na rozmowa kwalifikacyjna w okresie letnim?

rozmowa kwalifikacyjna

Kiedy na dworze jest bardzo ciepło, wybierajmy do sukienek czy spódnic rajstopy. Gołe nogi to ogromne faux-pax podczas wizyty u potencjalnego pracodawcy. Większość biur ma zamontowaną klimatyzację, tak więc nie będzie nam gorąco. Dobrym wyborem na rozmowa kwalifikacyjna będą także długie spodnie wykonane z oddychającego materiału, takiego jak len. Dobierając odpowiednią górę możemy pozwolić sobie na krótki rękaw, jednakże zdecydowanie wystrzegajmy się dekoltów oraz bluzek na ramiączkach. Przewiewna marynarka także może okazać się idealnym dodatkiem, który dopełni naszą stylizację. Strój, dobierany na rozmowa kwalifikacyjna musi być elegancki, także jeśli chodzi o buty. Buty z widoczną piętą czy palcami nie będą odpowiednim wyborem na rozmowa kwalifikacyjną, lepiej jeżeli zdecydujemy się na klasyczne szpilki bądź baleriny. Podobnie w przypadku mężczyzn musimy wybierać letnie garnitury, które są zarówno eleganckie, jak i wygodne oraz przewiewne. Marynarkę możemy rozpiąć jedynie w jednym przypadku, gdy siedzimy. Co z krawatem? Nie jest on elementem koniecznym, chyba, że staramy się o wysokie stanowisko. Koszula powinna być elegancka i jednolita, najlepiej z długim rękawem.

Jak ubrać się na rozmowa kwalifikacyjna zimą?

rozmowa kwalifikacyjna

Strój na rozmowa kwalifikacyjna musi mieścić się w regułach ubioru smart casual czy też business. Na rozmowę o pracę lepiej ubrać się zbyt elegancko niż zbyt swobodnie. O tej porze roku o wiele łatwiej utrzymać ogólne zasady stroju, ponieważ większość stylizacji zakrywa dekolt, ramiona oraz kolana. Najważniejszą zasadą dotyczącą rozmowa kwalifikacyjna jest skromność. Musimy uważać z mocnym makijażem, biżuterią bądź mocnymi jaskrawymi kolorami. Zimą starajmy się o wybieranie na rozmowa kwalifikacyjna w zimowych odcieniach, takich jak, czerń, szarość bądź beż. Muszą być stonowane. Ubranie należy przygotować nienagannie, czyli czyste buty, wyprasowana koszula i spodnie. Strój damski dobierany na rozmowa kwalifikacyjna może mieć kilka wariantów. Możemy zdecydować się na czarne cygaretki, ołówkową spódnicę, białą koszulę z kołnierzykiem bądź stójką. Decydujmy się także na wybieranie gładkich tkanin, bez kwiecistych wzorów oraz nadruków. A jeżeli aplikujemy na wyższe stanowiska warto zdecydować się na mocne, kobiece garnitury, które podkreślać będą naszą siłę i pewność siebie.

Co powinieneś ze sobą zabrać jeśli wybierasz się na rozmowa kwalifikacyjna?

Przed rozmowa kwalifikacyjna możemy być dość zdenerwowani, z tego też względu, potrzebne rzeczy warto przygotować sobie na dzień przed spotkaniem. A co takiego powinniśmy zabrać ze sobą na rozmowę w sprawie pracy? Są to, przede wszystkim, takie elementy jak niezbędne dokumenty, chusteczki, ewentualnie laptop z naszymi pracami. W przypadku kobiet warto zaopatrzyć się także w plastry, tak na wszelki wypadek, gdyby buty obtarły nam nogę.

Tworząc listę elementów niezbędnych w czasie rozmowa kwalifikacyjna musimy uwzględnić na niej elementy, takie jak:

  • CV i list motywacyjny
  • Referencje
  • Inne dokumenty, typu dyplom ukończenia studiów
  • Pytania do rekrutera
  • Portfolio, laptop bądź folder z własnymi pracami
  • Chusteczki oraz butelka wody
google-site-verification: googlea7a6275828d10d1e.html