
Pierwszym etapem przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej powinno być szczegółowe zapoznanie się z działalnością firmy, do której aplikujemy. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ rekruterzy bardzo często sprawdzają poziom wiedzy kandydata na temat firmy. Wynika to z tego, że chcą aby przyszły pracownik miał świadomość tego do jakiej firmy aplikuje i dlaczego właściwie chce się w niej zatrudnić. To mogą być pytania zarówno dotyczące Twojego doświadczenia zawodowego, jak i kwestii prywatnych.
Rozmowa kwalifikacyjna pytania – jakie pytania mogą się pojawić?
Co wiesz o naszej firmie?
To pytanie pojawi się na pewno. W teorii, każdy kandydat o tym wie, ale tylko garstka z nich potrafi odpowiednio przygotować się do odpowiedzi na to pytanie. Nie znalazłem czasu na resarch – taka odpowiedź nie może się pojawić, gdyż automatycznie Cię skreśli. Jeśli nie wiesz cym zajmuje się firma do której aplikujesz, drastycznie obniżasz szanse na zatrudnienie. Pokazujesz pracodawcy, że Ci nie zależy.
Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie?
Tego typu rozmowa kwalifikacyjne pytania może przybrać wiele form, ale z pewnością pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej. . Pracodawca może ująć je odrobinę inaczej, na przykład, „Jakie są Twoje mocne strony?” bądź „Co możesz wnieść do naszej firmy?”. Pytanie to pojawia się, gdyż rekruter chce sprawdzić czy jesteś świadomy swojej wartości. Odpowiadając możesz potwierdzić znajomość branży oraz pracy na stanowisku na które aplikujesz.
Dlaczego chcesz zmienić dotychczasową pracę?
Czemu służy to pytanie? Przede wszystkim rozeznaniu się podczas rozmowa kwalifikacyjna pytania czy nie skaczesz z kwiatka na kwiatek. Czy jesteś zainteresowany rozwojem osobistym i zawodowym? A może pracujesz tylko dlatego, że musisz zarobić pieniądze? Czy szukasz pracy, która będzie Cię satysfakcjonowała? Itd. Pracodawca szuka kogoś, kto lubi swoją pracę i chce się rozwijać. Zaangażowany pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki o wiele lepiej niż ten dla którego jedyną motywacją są pieniądze.
Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
Rekruter sprawdza czy zależy Ci na stanowisku i czy wybrałeś ofertę świadomie. Pracownik kierujący się jedynie pensją i tym, że musi gdzieś pracować nie jest marzeniem żadnego pracodawcy. Poza tym istnieje wtedy duże ryzyko, że uciekniesz po 2-3 miesiącach jeśli dostaniesz lepszą, finansowo, ofertę.
Jak układała się współpraca z poprzednimi przełożonymi?
Każdemu zdarzają się trudne momenty. Czy potrafisz współpracować nawet w sytuacji, gdy Twoje zdanie różni się od opinii przełożonego? Rekruterzy badają, jaki masz stosunek do autorytetów i czy potrafisz pracować dla osiągnięcia celów firmy, a nie tylko własnych.
Opowiedz coś o sobie
Mogłoby się wydawać, że to pytanie w rodzaju zapychacza, gdy rekruter nie ma pomysłu na to o co mógłby zapytać. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom, pod tym prostym pytaniem może kryć się intencja sprawdzenia autoprezentacji kandydata. Powinieneś umieć opowiedzieć o sobie w kilku treściwych zdaniach. Kandydaci świadomi własnej wartości potrafią to zrobić i zainteresować innych swoją osobą.
Co motywuje Cię do pracy?
Dlaczego pytanie o motywację jest istotne? Ponieważ pokazuje czy warto w Ciebie zainwestować. Zatrudnienie nowego pracownika musi opłacać się firmie, dlatego tak ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego.
Jaka jest Twoja wymarzona praca?
Pokazuje czy jesteś odpowiednim i zaangażowanym kandydatem. Odpowiadasz w ten sposób czy będziesz pracownikiem zadowolonym ze swojego stanowiska. Wyobraź sobie, jakie wrażenie robi kandydatka na stanowisko asystentki, która wspomina, że uwielbia kreatywne zadania i nie znosi tzw. pracy papierkowej.
Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
I znowu, rekruter sprawdza czy nie skaczesz z jednej pracy do drugiej. Czy nie podejmujesz pochopnych decyzji i czy warto w Ciebie zainwestować.
Jakie są Twoje mocne strony?
Pytanie pokazuje, czy jesteś świadomy swoich atutów i czy potrafisz je efektywnie wykorzystywać. Rekruter poprzez takie rozmowa kwalifikacyjna pytania sprawdza także czy znasz swoją wartość.
Jakie są Twoje największe osiągnięcia zawodowe?
Jestem pod wrażeniem kandydatów, którzy potrafią opowiedzieć o osiągnięciach, z których są dumni. Pamiętaj, że mówienie o faktach, nie jest chwaleniem się. Pracownicy, którzy potrafią dążyć do sukcesów i cieszyć się z nich, są zawsze pozytywnie odbierani.
Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?
Tego pytania możesz być niemal pewien. Ono musi paść, gdyż pracodawca musi ustalić czy zgodzisz się pracować za proponowaną stawkę i czy będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca. Jeśli podasz zbyt niską kwotę, trudniej będzie później negocjować wynagrodzenie. Jeśli podana stawka będzie zbyt wysoka, jest szansa, że pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie tańszego kandydata.
Jakie są Twoje słabe strony?
W ten sposób rekruter dowie się czy znasz swoje słabości oraz wady, a także czy nad nimi pracujesz. Nie ma pracowników idealnych, rekruter dobrze o tym wie, jednak istotne jest to, aby kandydat wiedział, w jakich elementach chce się doskonalić.

Jak więc widać z naszego zestawienia najczęstsze rozmowa kwalifikacyjna pytania można do pewnego stopnia przewidzieć. Wyjaśniliśmy w tekście także dlaczego rekruter zadaje Ci konkretne pytania. Mają one za zadanie nie tylko sprawdzić Twoją wiedzę na temat firmy, do której rekrutujesz, Twoje kwalifikacje, ale także mają dać rekruterowi możliwość poznania Cię. Idąc na rozmowę, musisz odpowiednio przygotować się do rozmowa kwalifikacyjna pytania. Opracowanie informacji o firmie oraz stanowisku, na które aplikujesz, sprawi, że wywrzesz na rekruterze dobre wrażenie. Badania rynku przeprowadzane wśród HR Managerów pokazują, że kandydaci nadal słabo odpowiadają na najczęściej zadawane rozmowa kwalifikacyjna pytania. Właśnie z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z najczęściej zadawanymi pytaniami, które przygotowaliśmy dla Was w tym zestawieniu.
Jakie elementy są jeszcze ważne oprócz przygotowania do rozmowa kwalifikacyjna pytania?

Oczywiście, bardzo ważnym elementem jest odpowiedni strój dopasowany do okazji. Bezwzględnie, nasze ubranie musi być czyste, wyprasowane oraz pachnące. Rozmowa kwalifikacyjna pytania to wymagająca sytuacja. Zdyskwalifikować mogą nas takie elementy, jak brudne buty. Nasz strój musi być dopasowany do posady o jaką się staramy, a także do środowiska pracy. Jeżeli walczymy o posadę „kreatywną”, to nieco bardziej ekstrawagancki ubiór nikogo nie będzie raził. Jeżeli jednak celujemy w posadę księgowej czy sekretarki, warto ubrać się formalnie. Rozmowa kwalifikacyjna pytania w start-upie też jest wymagającą sytuacją. Część z nas uważa, że w takiej sytuacji możemy pozwolić sobie na mniej formalny ubiór, jednakże jest to błąd, gdyż w tego typu organizacjach często panuje określony dress code. Fakt, przyszły szef może pojawić się w jeansach i trampkach, jednakże nie zwania nas to z formalnego stroju. Chyba, że oferta pracy jasno to wykazuje.
Na co, oprócz rozmowa kwalifikacyjna pytania, musimy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, przygotujmy się do rozmowa kwalifikacyjna pytania. Po punktualności, to kolejna elementarna zasada. Musimy sprawdzić informacje na temat firmy do, której aplikujemy. Szeroka wiedza na temat firmy oraz przygotowanie do rozmowa kwalifikacyjna pytania sprawią, że z pewnością zapunktujesz. Musisz uważać także na pytania o poprzedniego pracodawcę. Twój udział w procesie rekrutacji jest wystarczającym dowodem na to, że miejsce poprzedniej, bądź obecnej pracy, nie jest satysfakcjonujące. Zapewne zostaniesz zapytany o to jakie są powody rezygnacji z dotychczasowej pracy. Odpowiedź przygotuj sobie przed spotkaniem. Powody zostaw dla siebie. Rekruterowi z pewnością wystarczy odpowiedź ogólnikowa, np. uznałem, że czas poszukać nowych wyzwań. Nadmierna szczerość może działać na Twoją niekorzyść. Pamiętaj o zasadzie lojalności, której nie powinieneś zarzucać od razu po zmianie miejsca pracy. Dlaczego? Ponieważ rekruter może pomyśleć, że w taki sam sposób zachowasz się opuszczając firmę do której właśnie aplikujesz.
A co gdy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w języku angielskim?
Rozmowa kwalifikacyjna pytania może odbywać się także po angielsku. Już samo spotkanie bywa dla wielu osób stresującym doświadczeniem, konieczność rozmawiania podczas niego po angielsku bywa więc trudnością nie do pokonania. Nie warto zamieszczać w CV informacji o umiejętnościach językowych jeżeli takich nie posiadamy. Rekruter może bowiem łatwo zweryfikować nasze umiejętności podczas rozmowa kwalifikacyjna pytania.
Jeśli deklarujesz znajomość języka możesz mieć pewność, że rekruter postanowić Cię sprawdzić podczas rozmowa kwalifikacyjna pytania. Może zadać pytania dotyczące hobby, powodu zmiany pracy, a także oczekiwanej kwoty wynagrodzenia. Jakie pytania po angielsku możesz usłyszeć podczas rozmowy rekrutacyjnej?
- How are you? – Jak się masz?
- Tell me something about yourself o opowiedz mi coś o sobie
- What did you do in your previous job? – Czym zajmowałeś się w swojej poprzedniej pracy?
- How do you cope with teamwork? – Jak radzisz sobie z pracą w zespole?
- Why do you want to work here? – Dlaczego chcesz tu pracować?
- How much do you want to earn? – Ile chciałbyś zarabiać?
- What are your advantages and disadvantages – Jakie są Twoje zalety i wady?