Nie ma utartego schematu rozmowy kwalifikacyjnej. Każda rozmowa o pracę jest inna, w zależności od branży, stanowiska czy wymagań od kandydata. Często dzielą się one na kilka etapów, tak aby pracodawca mógł w miarę dobrze poznać potencjalnego pracownika. Trudno opracować uniwersalną receptę na rozmowa o pracę.

W trakcie całego procesu jest kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Bardzo ważna jest organizacja i przygotowanie do rozmowy, zarówno ze strony kandydata, jak i osoby prowadzącej rekrutację. Obie strony muszą mieć możliwość zaprezentowania się od jak najlepszej strony. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego też także firma musi postarać się o pokazanie swoich atutów. Firmy konkurują ze sobą w tworzeniu elastycznych, korzystnych warunków pracy po to, by w swojej firmie zatrudniać osoby kreatywne o jak najlepszych kwalifikacjach, które będą budowały markę swojego przyszłego pracodawcy.
Jak powinna wyglądać rozmowa o pracę? Profesjonalne przygotowanie rozmowy z całą pewnością wpłynie na przebieg całego spotkania. Pozytywna atmosfera, kultura osobista oraz wzajemny szacunek to elementy, których nie może zabraknąć. Rozmowa kwalifikacyjna nie musi być stresującą, do bólu formalną sytuacją opartą wyłącznie na suchej wymianie informacji. Otwartość i dobre nastawienie obu stron będą sprzyjać szczerej rozmowie rekrutacyjnej weryfikującej ostatecznie.
Jak powinniśmy zachowywać się w trakcie rozmowa o pracę?

Przygotowanie się do rozmowy oraz wygląd to bardzo ważne czynniki, które mogą zadecydować o tym czy dostaniemy stanowisko, na które aplikujemy. Jednakże równie ważną rolę odgrywa samo zachowanie podczas rozmowa o pracę. Warto wiedzieć o kilku drobnych szczegółach i stosować się do nich. Po pierwsze, to rekruter podaje nam rękę jako pierwszy, wskazuje nam on również miejsce, gdzie mamy usiąść. Podczas rozmowa o pracę powinniśmy postarać się opanować zdenerwowanie, czyli nie skubiemy niewidocznych nitek na ubraniu, nie bawimy się długopisem oraz włosami. Nasza postawa powinna być prosta, ale nie sztywna. Krótko mówiąc przyjmujemy postawę otwartą. Odpowiadając na pytania, powinniśmy patrzeć rekruterowi w oczy, oczywiście nie bez przerwy, bo może to być odrobinę niezręczne. Ważne jest abyśmy nie uciekali spojrzeniem, nie patrzyli w podłogę czy ścianę. Odpowiadamy wyraźnie i głośno, a także w miarę płynnie. Warto także powstrzymać się przed obrażaniem czy krytykowaniem poprzedniego pracodawcy, nawet jeżeli odejście było dla nas bardzo emocjonalne. Mile widziane jest także poczucie humoru.
Jak ubrać się na rozmowa o pracę? O czym pamiętać?

Musimy wziąć pod uwagę o jakiej porze roku idziemy na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli za oknem panują niskie temperatury, jest duża szansa, że po wejściu do ciepłego pomieszczenia będziemy musieli wydmuchać nos bądź poczekać aż nasza skóra dostosuje się do panującej wokół temperatury. Dlatego właśnie na rozmowa o pracę powinniśmy przyjść odrobinę wcześniej. Pozwoli nam to na przyzwyczajenie się do wyższej temperatury oraz odzyskanie normalnego, zdrowego wyglądu skóry. Dzięki temu na rozmowa o pracę będziemy wyglądać korzystniej, łatwiej zapanujemy nad stresem i staniemy się o wiele pewniejsi siebie i zrobimy lepsze wrażenie na rekruterze. Będziemy wypowiadać się o swoim doświadczeniu, kompetencjach i sukcesach swobodniej. Garderoba, którą dysponujemy, składa się zazwyczaj z wielu ubrań. Dobieramy je w zależności od okazji i zestawiamy w całość. Bardzo duże znaczenie ma zarówno krój ubrań, ich kolor, a także dodatki. Pierwsze wrażenie jest bowiem najważniejsze.
Jakie dodatki, do ubrania, dobrać na rozmowa o pracę?

Idąc na rozmowa o pracę zdecydujmy się na obcasy o wysokości nie wyższej niż 7 cm. Możemy także wybrać płaskie buty. Unikajmy jednakże trepów, butów trekkingowych, zniekształconego obuwia na gumowej podeszwie. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będą botki do kostki, ze skóry. Jeżeli założymy na rozmowa o pracę spódnicę za kolano, możemy zdecydować się na eleganckie kozaki. Jaką torebkę wybrać na naszą rozmowa o pracę? Torebka typu shopper bag, średniej wielkości będzie rozwiązaniem idealnym. Powinniśmy unikać dużych, niekształtnych toreb. Jednakże, pojawienia się na rozmowie z kopertówką czy listonoszką będzie wyglądało bardzo nieprofesjonalnie. Dobierane przez nas dodatki powinny być minimalistyczne, klasyczne oraz bardzo gustowne. Jeżeli nasza rozmowa odbywa się zimą, z pewnością założymy szalik. Powinien on być delikatny, gdyż wielkie wełniane chusty czy długie szaliki nie będą prezentować się dobrze w tej sytuacji. Lepiej odpuśćmy sobie także czapki, gdyż mogą one zniszczyć naszą fryzurę.
Jakie elementy są niezbędne podczas rozmowa o pracę, a także przed nią?
Istnieje kilka reguł, do których warto stosować się przed i w czasie rozmowa o pracę. Pomogą nam one zredukować stres wynikający z tej sytuacji, a także sprawią, że pokażemy się rekruterowi w pozytywnym świetle, jako osoby dobrze przygotowane, którym zależy na zdobyciu pracy. Co warto zabrać ze sobą na rozmowa o pracę?
- Muzyka – przegrajmy do swojego telefonu bądź na odtwarzać ulubione piosenki i słuchajmy ich w drodze na rozmowę bądź przed samym spotkaniem. Słuchając ulubionej muzyki zredukujemy stres i nastroimy się pozytywnie.
- Kopia CV – co prawda rekruter powinien mieć ze sobą Twoje CV w trakcie rozmowy o pracę, jednakże weź, na wszelki wypadek, kopię. Nie wiadomo kiedy może się przydać.
- Notes i długopis – dzięki nim będziemy mogli zanotować wszelkie ważne informacje dotyczące warunków zatrudnienia bądź kolejnych etapów rekrutacji. Pokażemy się także jako osoby przygotowane na każdą okoliczność.
- Referencje – nie trzeba tłumaczyć dlaczego są ważne. Osoba, która ma ze sobą pozytywne opinie swoich byłych pracodawców, z pewnością wypadnie lepiej.
- Przygotowane pytania – chcesz zapytać o coś rekrutera? Przygotuj sobie pytania. Dociekliwe, zainteresowane zatrudnieniem oraz funkcjonowaniem firmy, osoby są na wagę złota.