fbpx

Rozmowa rekrutacyjna

Rozmowa rekrutacyjna jest spotkaniem pracodawcy z potencjalnym pracownikiem. Istotna może być jej długość, tryb oraz sposób przeprowadzenia. Ile czasu powinna trwać rozmowa rekrutacyjna?

rozmowa rekrutacyjna

Nie ma określonego czasu trwania spotkania rekrutacyjnego. Długość zależy, w dużym stopniu, od takich czynników jak stanowisko oraz przedsiębiorstwo do którego się aplikuje. Za optymalny czas można uznać godzinę zegarową, czyli 60 minut. W takim czasie można przeprowadzić spokojną, pogłębioną rozmowę. Wątpliwości mogą wzbudzać rozmowy w przypadku specjalistycznych stanowisk, które trwają krócej niż 45 minut. Kandydat w tym przypadku albo jest zdecydowanie nieodpowiedni, albo rekruter jest nie do końca kompetentny. Żadna poważna firma nie przyjmie osoby, o której ma jedynie podstawowe informacje. Nawet jeśli starający się o pracę spełnia wszystkie wymagania, ma idealne kwalifikacje i niezbędne doświadczeni, przyjęcie go do pracy po kilkunastu minutach jest po prostu nierozsądne. Rozmowa rekrutacyjna służy przede wszystkim sprawdzeniu, czy to, co dana osoba napisała w CV, jest prawdą.

Jeżeli czeka Cię rozmowa rekrutacyjna zarezerwuj sobie kilka godzin, odwołaj także inne plany na ten dzień. Unikniesz stresu i podejdziesz do rozmowy ze spokojem. Najkrótsze rozmowy kwalifikacyjne trwają około 20 minut. To czas wystarczający dla doświadczonej osoby, by poznać kandydata, który będzie pracował w większym zespole. Jednakże odbywają się z reguły w kontekście stanowisk, które nie wymagają od kandydatów specjalistycznej wiedzy.

A co jeśli rozmowa rekrutacyjna przebiega przez telefon?

W obecnych czasach rozmowa rekrutacyjna nie musi, koniecznie, odbywać się w siedzibie firmy. Technologia daje nam obecnie o wiele więcej możliwości, z których chętnie korzystają rekruterzy. Rozmowa rekrutacyjna przez telefon czy za pośrednictwem internetu wcale nie jest niczym nadzwyczajnym. O czym więc warto pamiętać przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon?

rozmowa rekrutacyjna

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon jest, z pewnością, wygodną opcją. Zarówno dla kandydata, jak i dla rekrutera. Nie musimy nigdzie jeździć, rozmawiamy w dowolnym miejscu, nie tracimy czasu na dojazdy, a znane nam otoczenie redukuje poziom stresu. Firmy decydują się na takie rozwiązanie z wielu powodów, kandydat może mieszkać w innym mieście, pierwszy etap rekrutacji ma pomóc w selekcji kandydatów, jest to także duża oszczędność dla firmy. Jednakże bez względu na to czy rozmowa będzie toczyła się w cztery oczy, czy za pośrednictwem internetu, powinniśmy pamiętać o tym, aby jak najlepiej się przygotować. Nie wpadajmy więc w panikę, jeżeli zobaczymy nieodebraną rozmowę z nieznanego numeru, spokojnie oddzwońmy. Inna kwestia jest taka, że rozmowy rekrutacyjne z reguły zaplanowane są na konkretną godzinę.

Jak na rozmowa rekrutacyjna powinna ubrać się kobieta?

Przed doborem, odpowiedniego ubrania, zastanów się na jakie stanowisko będziesz aplikować. Kolejnym krokiem jest rozeznanie się w tym, jaka kultura panuje w firmie. Jeśli idziesz do korporacji, zadanie jest dość łatwe, gdyż zazwyczaj panują tam sztywne zasady, czyli „strój biznesowy”. Na jaki ubiór możemy się zdecydować?

  • Kostium – jest odpowiednikiem męskiego garnituru. Składa się z marynarki i spodni uszytych z tego samego materiału. Ważne, aby na rozmowa rekrutacyjna miał stonowany kolor i klasyczny strój. Pracodawca zobaczy, że jesteś profesjonalna i zdecydowana.
  • Garsonka – kolejnym ubiorem, odpowiednim na rozmowa rekrutacyjna, jest garsonka. Z czego się składa? Ze spódnicy i marynarki uszytych z takiego samego materiału. Taki zestaw prezentuje się elegancko, pod warunkiem, że spódnica będzie sięgać Ci jedynie lekko powyżej kolan. Najbezpieczniejszy będzie ołówkowy krój.
  • Koszula – jeśli decydujemy się na garsonkę czy kostium musimy dobrać do nich odpowiednią koszulę. Powinna być jednolita, idealnie skrojona, w odpowiednim rozmiarze oraz wyprasowana. Marszcząca się na biuście koszula nie sprawi dobrego wrażenia.
  • Buty i rajstopy – równie ważnym elementem ubioru co koszula są rajstopy i buty. Nasze obuwie musi zakrywać palce u stóp i być na średnim obcasie. Rajstopy powinny być zbliżone kolorem do Twojej karnacji i jak najmniej się wyróżniać.

Jakie ubranie wierzchnie wybrać na rozmowa rekrutacyjna odbywająca się zimą?

rozmowa rekrutacyjna

Zimą na rozmowa rekrutacyjna musimy przyjść w kurtce bądź w płaszczu. Do eleganckiego stroju ubieranego na rozmową o pracę najlepiej wpasuje się równie elegancki płaszcz. Idąc na rozmowę w sprawie pracy nie decydujmy się na puchowe bądź pikowane kurtki, wyglądają one mało elegancko. Szykowny płaszcz dopełni naszą stylizację i uzupełni wizerunek pewnej siebie businesswoman. Na rozmowa rekrutacyjna musimy wybrać także szalik. Zdecydujmy się na delikatne szaliki, gdyż wełniane chusty czy długie szaliki, nawet przy wielkim mrozie, nie będą prezentował się dobrze. Jeśli chodzi o rękawiczki, na rozmowa rekrutacyjna, wybierzmy te skórzane. Z czapki najlepiej zrezygnować, gdyż może ona całkowicie zniweczyć naszą fryzurę. Przekraczając próg firmy, od razy zdejmujemy płaszcz. Możemy złożyć go na 3 części i przewiesić przez ramię. Możemy odwiesić go do szafy bądź powiesić na oparciu krzesła. Zimą wybierajmy także okrycia wierzchnie, które nie zostawią kłaczków na naszym stroju.

Co zabrać ze sobą na rozmowę rekrutacyjną?

Jakie rzeczy warto sprawdzić przed udaniem się na rozmowa rekrutacyjna? Z pewnością jest to poziom naszego przygotowania. Czy spakowaliśmy wszystkie potrzebne nam elementy? Co takiego powinniśmy ze sobą zabrać i co może nam się przydać?

  • Rzeczy o które prosił pracodawca – przyjmując nas do kolejnego etapu rekrutacji, rekruter, zazwyczaj, informuje nas jakie elementy będą nam potrzebne podczas rozmowy. Jeżeli tego nie robi – zapytajmy.
  • CV – weźmy ze sobą swój życiorys i przeczytajmy go przed rozmową. Podczas niej, nie zerkamy w CV.
  • Referencje – warto zabrać je ze sobą na rozmowę. Koniecznie należy je zabrać jeżeli rekruter tego oczekuje.
  • Dyplomy i certyfikaty – krótko mówiąc, dokumenty potwierdzające nasze kwalifikacje.
  • Notatnik i długopis – dzięki temu będziemy mogli zanotować ważne informacje, na przykład, dotyczące kolejnego spotkania czy warunków zatrudnienia.
  • Pytania do rekrutera – przygotujmy listę pytań, które chcemy zadać rekruterowi. Przygotowanie się w ten sposób do rozmowa rekrutacyjna będzie świadczyło o naszym zaangażowaniu.
google-site-verification: googlea7a6275828d10d1e.html